
Układ ruchu wg totalnej biologii i psychobiologii cz. 2. Stawy.
Główny konflikt biologiczny, na który reagują organy wchodzące w skład układu ruchu to: utrata własnej wartości / załamanie własnej samooceny.
Na układ ruchu składają się kości, okostna, stawy (chrząstki stawowe, krążki stawowe, łąkotki, ścięgna, więzadła i mięśnie}. Każdy z elementów tego układu pełni inną funkcję biologiczną. Stawy np. łączą kości, zmniejszają tarcie między nimi, umożliwiają ich swobodne przemieszczanie się względem siebie. Więzadła, podobnie jak stawy, łączą kości, ale sprawiają, że ruch jest stabilny. Mięśnie wprawiają szkielet w ruch. Łączą się z nim za pomocą ścięgien.
W układzie ruchu dekodowane są konflikty związane ze spadkiem samooceny. Każdy jego element ma swoje symboliczne znaczenie. Mózg precyzyjnie przekłada spadek poczucia wartości na choroby kości, stawów, więzadeł, ścięgien i mięśni. Twoje ciało precyzyjnie odzwierciedla twój biologiczny konflikt. Dlatego też za każdym razem patrzymy w jakiej dokładnie okolicy doszło do uszkodzenia i przyglądamy się symbolice danego miejsca.
Połączenia kości
Połączenia kości wspólnie z układem szkieletowym tworzą bierne narządy ruchu. Połączenia te dzielimy na:
- połączenia ścisłe
- połączenia wolne, czyli stawy.
Połączenia ścisłe
Dzielą się na:
- więzozrosty – jest to połączenie, w którym materiałem łączącym jest tkanka łączna
- chrząstkozrosty – stanowią połączenie, w którym materiałem łączącym jest chrząstka
/połączenie trzonów kręgów za pomocą krążka międzykręgowego/ - kościozrosty – powstają wskutek skostnienia więzozrostów i chrząstkozrostów /kość
krzyżowa, która powstała ze skostnienia połączeń kręgów krzyżowych/
Połączenia wolne – stawy
Staw to ruchome połączenie między składnikami szkieletu. Stawy łączą kości i umożliwiają przemieszczanie się kości względem siebie. W stawach (tak jak w łożyskach wielu maszyn) największym problemem jest tarcie i dlatego powierzchnie stawowe kości pokryte są bardzo odporną na ścieranie chrząstką szklistą.

Cały staw otoczony jest TOREBKĄ STAWOWĄ, która ma na celu ochronę i stabilizację stawu, a także uniemożliwia nadmierne przemieszczanie się kości.
Wewnętrzną warstwą torebki stawowej jest BŁONA MAZIOWA. To ona produkuje MAŹ STAWOWĄ, która jest „smarem” całego stawu. Ta niezwykle lepka substancja pokrywa wszystkie chrząstki i wypełnia wolne przestrzenie w całej jamie stawowej. To ona przeciwdziała siłom tarcia w obrębie stawu i „odżywia” CHRZĄSTKĘ STAWOWĄ, która jest kolejnym istotnym elementem stawu, odpowiedzialnym za przeciwdziałanie degradacji aparatu ruchu. Chrząstka pokrywa główkę i panewkę kości warstwą o różnej grubości, w zależności od stawu. Jest to materiał niezwykle odporny na ścieranie, o dużej sprężystości – dzięki czemu ma możliwość odkształcania się pod wpływem sił działających w stawie i sprawia, że staw jest świetnym amortyzatorem dla całego układu ruchu człowieka. Niestety z wiekiem zarówno grubość jak i sprężystość chrząstki zmniejszają się, zwłaszcza u osób, które prowadzą mało aktywny tryb życia. Umiarkowany ruch jest bowiem kluczowy w utrzymaniu sprawności stawów. To maź stawowa nawilża chrząstkę, a dzieje się tak szczególnie podczas sił działających w czasie ruchu, kiedy chrząstka zachowuje się jak gąbka zasysając maź z jamy stawowej.

STAW jest ruchomym połączeniem dwu lub większej liczby kości. Wyróżniamy w nim:
- stałe składniki stawu
- niestałe składniki stawu
Stałe składniki stawu
Występują w każdym stawie i do nich zaliczamy:
- powierzchnie stawowe, które stanowią główkę i panewkę pokryte chrząstką stawową. Powierzchnia stawowa wypukła stanowi główkę a wklęsła panewkę.
- jama stawowa – jest włosowatą szczeliną wypełniona mazią, która znajduje się pomiędzy powierzchniami stawowymi i objęta od zewnątrz torebką stawową.
- torebka stawowa – jest błoną, która łączy ze sobą końce kości i otacza staw odgraniczając go od otoczenia. Składa się:
- błony włóknistej, która stanowi warstwę zewnętrzną, mocniejszą i utrzymuje końce kości w prawidłowym położeniu względem siebie
- błony maziowej, która stanowi warstwę wewnętrzną, cienką i wydziela maź stawową wypełniającą jamę stawową. Maź zwilża powierzchnie stawowe i w ten sposób zmniejsza tarcie przy wykonywaniu ruchów w stawie.
Niestałe składniki stawu
- Więzadła stawowe – są to pasma łącznotkankowe, które wzmacniają torebkę stawową i hamują zbyt rozległe ruchy w stawie.
- Obrąbki stawowe – są to pasma chrząstki włóknistej, które przyczepiają się do brzegu panewki i ją pogłębiają, gdy ta panewka jest zbyt płytka w stosunku do silnie wypukłej główki.
- Krążki i łąkotki stawowe – są to płytki chrząstki włóknistej, które całkowicie /krążki/ lub częściowo /łąkotki/ rozdzielają jamę stawu. Występują w tych stawach, w których powierzchnie stawowe są niedopasowane do siebie i wzmacniają stabilność stawu.
Chrząstki stawowe
Chrząstka stawowa jest elastyczną tkanką występującą na powierzchniach stawów w całym organizmie. Jej podstawowym celem jest ochrona stawów przez nadmiernym tarciem i zniszczeniem, wykazuje przy tym silne właściwości amortyzujące. Umożliwia sprawne przesuwanie się kości względem siebie i poruszanie się. Wraz z upływem lat chrząstka stawowa traci jednak zdolność do naturalnej produkcji mazi stawowej, a tym samym dochodzi do jej ścieńczenia.

W organizmie człowieka spotkać można 3 rodzaje chrząstki:
- szklistą;
- włóknistą;
- sprężystą.
W odniesieniu do powierzchni stawowych mówi się o chrząstce szklistej. Chrząstka włóknista lokalizuje się w specjalnych chrzęstnych poduszeczkach (np. łąkotki), z kolei chrząstka sprężysta cechuje się największą elastycznością i można ją spotkać w uchu, tchawicy czy nosie.
Łąkotka/krążek stawowy


Schorzenia dotyczące łąkotki zostaną omówione przy okazji konfliktów dot. kolan, a schorzenia w obrębie krążków stawowych omówię przy konfliktach dot. poszczególnych odcinków kręgosłupa.
Więzadła
W języku hebrajskim, rdzeń słowa „więzadło” znaczy „oddzielać”, „rozwiązywać”. Więzadła:

• Łączą kości.
• Stabilizują połączenia między kośćmi.
• Są aktywne w chwili poprzedzającej ruch.
Symbolika, konflikty dotyczące więzadeł
- Bolesne zerwanie więzi.
• Konflikt obniżenia wartości związany z przyszłymi działaniami i ich wynikami: - „Cokolwiek zrobię, nie uda mi się”.
- „Nigdy nie będę tak dobry, jak…”
UWAGA! Za każdym razem patrzymy w jakiej dokładnie okolicy doszło do uszkodzenia więzadeł i dodatkowo przyglądamy się symbolice danego miejsca.
Schorzenia, symbolika i konflikty dotyczące stawów.
• Zapalenie stawu.
• Choroba zwyrodnieniowa stawów.
• Reumatoidalne zapalenie stawów.
• Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
• Łuszczyca stawów.
Zapalenie stawu
Faza zdrowienia konfliktu spadku poczucia własnej wartości związanego z ruchem (rzeczywistym lub wyobrażonym) np:
- Upuściłem i rozbiłem cenną pamiątkę babci.
- Muszę przeprosić kogoś, ale uważam, że to niesprawiedliwe, bo to ja czuję się pokrzywdzony.
Uwaga! Ryzyko pojawienia się błędnego koła chorobowego!
Choroba zwyrodnieniowa stawów
• Konflikt biernego doświadczenia poczucia obniżonej wartości.
• Beznadzieja, poczucie przytłoczenia czymś. Brak sprawczości – ,,nic z tym nie mogę zrobić”.
Ostra gorączka reumatyczna
Definicja medyczna
• Szczyt zachorowań przypada na 10-12 rok życia.
• Wywołana zakażeniem paciorkowcem beta hemolizującym grupy A.
• Uważa się, że jest powikłaniem około 3% przypadków nieleczonego antybiotykami
paciorkowcowego zapalenia gardła i migdałków.
• Przebiega w ostrych rzutach, które trwają około 4–6 tygodni, przejawiają się dolegliwościami
stawowymi.
Ostra gorączka reumatyczna – konflikty.
• Konflikt obniżenia wartości związanego z oddzieleniem: „Nie chcę, aby ktoś, kogo kocham (znów) odszedł”.
Reumatoidalne zapalenie stawów, RZS.
Definicja medyczna
• Choroba reumatyczna o charakterze zapalnym i przewlekłym oraz podłożu autoimmunologicznym (poszukać warunku w Projekcie/Celu).
• Układowa choroba tkanki łącznej, charakteryzująca się nieswoistym, symetrycznym zapaleniem stawów (dotyczącym głównie małych i średnich stawów), zmianami pozastawowymi i powikłaniami układowymi.
• Przebiega z okresami remisji i zaostrzeń. Prowadzi do destrukcji stawów, ich zniekształcenia, przykurczów i upośledzenia funkcji, a ostatecznie bywa najczęstszą przyczyną niepełnosprawności, postępującego inwalidztwa i przedwczesnej śmierci.
Reumatoidalne zapalenie stawów, RZS – konflikty.
• Konflikt spadku wartości w wyniku gestów, które wykonaliśmy lub które wykonano wobec nas.
Głównym aspektem, który przyczynia się do pojawienia się reumatoidalnego zapalenia stawów jest to, co oznacza dla nas ten wykonany gest i ogromny ładunek negatywnych emocji, jaki niesie.
•Złe gesty; gesty, które zostały powstrzymane; gesty związane z wykonywanym zawodem.
• Pragnienie dania z siebie więcej, gest wymagający wysiłku itp.
• Walka, ciągłe borykanie się z problemem. Pragnienie aby ,,było po mojemu, tak jak ja chcę”

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ZZSK
Definicja medyczna
• Przewlekła, postępująca choroba tkanki łącznej, o podłożu autoimmunologicznym, obejmująca drobne stawy międzykręgowe, więzadła międzykręgowe oraz stawy krzyżowo-biodrowe, prowadząca do ich stopniowego usztywniania.
• ZZSK jest procesem zapalnym, przewlekłym, postępującym z okresami zaostrzeń i długotrwałych remisji.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ZZSK – konflikty
• Uogólnione obniżenie własnej wartości, związane z tym, że nie potrafimy zapewnić przetrwania sobie, swojej rodzinie, klanowi, przedsiębiorstwu.
• „Wszystko spoczywa na moich barkach, sam niosę ten ciężar”. Konflikt obniżenia wartości, gdy jest się uwięzionym w jakiejś sytuacji.
• Głęboki konflikt obniżenia wartości, związany z potrzebą zapewnienia, gwarancji, wzmocnienia, napięcia lin trzymających główny maszt.
• Konflikt obniżenia wartości w odniesieniu do innych: „Jak bardzo bym się nie starał w pracy, nic mi nie wychodzi”, „Nie wiem, jak mam walczyć, by pomóc reszcie”. ,,To ja jestem tym masztem. Na mnie spoczywa odpowiedzialność za firmę, za rodzinę”.
• Sztywność poglądów – ,,tylko ja mam rację”.
• Kto zesztywniał ze strachu?
Artropatia łuszczycowa
Konflikt podwójnego oddzielenia/rozłąki połączony z poczuciem ataku na integralność oraz z utratą poczucia własnej wartości.
- „Od momentu rozstania rodziców, czuję się bardzo samotny i zdany tylko na siebie.”
- „Jestem zagubiony.”
- „Moi rodzice pragnęli tylko seksu, nie mnie.”
- „Moi rodzice nie mogli osiągnąć kompromisu.”
Zwichnięcie
• Chciałbym uwolnić się od zobowiązania.
• Chciałbym uwolnić się z sytuacji.
• Miejsce zwichnięcia jest symbolicznie powiązane z konfliktem.
Trzeszczące stawy
- Konflikt poczucia niskiej wartości w związku z czymś, co zrobiliśmy: „Nikt nie ma do mnie żalu, tylko ja sam”.
- Konflikt napięcia pomiędzy dwiema stronami, osobami itp.
- Uraza związana z wykorzystywaniem, ze złym dotykiem.
W kolejnym artykule – symbolika poszczególnych elementów układu ruchu.
Poprzedni artykuł przeczytasz tutaj: https://zgodanatocojest.pl/uklad-ruchu-wg-psychobiologii-i-totalnej-biologii-cz-1-kosci/
Jeżeli uważasz, że zamieszczane przeze mnie treści są ciekawe zostaw proszę komentarz, subskrybuj i poleć znajomym. Będę Ci ogromnie wdzięczna.
Zapraszam na konsultacje indywidualne Kontakt


Jeden Komentarz
Pingback: