Symbolika poszczególnych elementów układu ruchu cz. 8. Miednica, kość biodrowa, krzyżowa i ogonowa.
Miednica to struktura o dość skomplikowanej budowie, ale i bardzo ważnych funkcjach – dźwiga ona tak naprawdę całą górną część ciała, a do tego chroni znajdujące się w jej obrębie wyjątkowo ważne narządy.
Miednica jest strukturą pośredniczącą pomiędzy kręgosłupem a kończynami dolnymi. Można ją uznać za jeden z większych tworów kostnych w organizmie. Jej masywna budowa wzięła się z tego, iż odpowiada ona za dźwiganie całego ciężaru górnej części ludzkiego ciała i przenoszenie wywieranego przez nią nacisku na kończyny dolne. Stanowi centrum naszego ciała. Na niej opierają się nasze nogi, opiera się cały kręgosłup więc wszelkie zmiany w obrębie kości miednicy np. przerzuty mogą mówić o strachu przed unicestwieniem, przed niebytem.
Miednica to miejsce świętości, boskości w naszym ciele. To miejsce, w którym rodzi się życie. Tu jest początek życia i nasz pierwszy dom.
Miednica: kości
Kość miedniczna (os coxae) jest parzystą, największą kością ludzkiego szkieletu. Powstaje w wyniku zrośnięcia się kości biodrowej (os ilium), łonowej (os pubis) i kulszowej (os ischii), co ma miejsce dopiero u dorosłego człowieka. Wszystkie te trzy kości łączą się mniej więcej pośrodku kości miednicznej gdzie po jej zewnętrznej stronie wspólnie tworzą panewkę (acetabulum). Miednicę tworzą:
- dwie kości miedniczne, które powstają z połączenia kości łonowej, kulszowej i biodrowej
- kość krzyżowa
- i kość guziczna.
W części przedniej obie kości miedniczne łączą się ze sobą za pośrednictwem spojenia łonowego. W okolicy tylnej kości te łączą z kością krzyżową stawy krzyżowo-biodrowe.
Miednica chroni ważne narządy
Miednica mieści w swoim wnętrzu narządy należące do układu pokarmowego, wydalniczego oraz rozrodczego. Znajdują się w niej końcowe odcinki jelita grubego wraz z odbytem, ale i moczowód, pęcherz moczowy i cewka moczowa.
U kobiet jama miednicy stanowi lokalizację jajników, jajowodów, macicy i pochwy.
W przypadku mężczyzn związane z miednicą są jądra, nasieniowody, najądrza oraz gruczoły opuszkowo-cewkowe i nieparzysty gruczoł krokowy (prostata).
Kość krzyżowa (os sacrum). Sacrum – świętość.
- Symbolizuje najświętszą część naszego ciała, oraz ideę odkładania czegoś na „zbożny” cel.
- „Poświęcam część siebie dla wyższego celu”. Poświęcenie=interesowność. Poświęcam się bo chcę być doceniona za swoje poświęcenie. Oczekiwane wdzięczności.
- Poczucie bycia innym, odmiennym, a nawet wybranym czyli lepszym niż inni.
- Wstyd z powodu izolacji, wykluczenia.
W języku hebrajskim słowo „kość krzyżowa”
tworzą litery Alef (dziecko), Mem (matka), Szin (radość) – radość z posiadania dziecka. Przyjżyjmy się więc poniższym konfliktom:
- Nie chcę mieć dziecka (niechciane dziecko); dziecko nie przyniosło mi radości.
- Dramat kobiety, która straciła dziecko, poroniła oraz
- Naruszenie świętości.
- Muszę się ukrywać (poświęcać), by żyć szczęśliwie. Nie można mi pokazywać radości. Muszę się ze swoją radością ukrywać, poświęcać się.
Kość ogonowa, guziczna (os coccygis, ang. coccyx)
- Konflikty związane z penetracją odbytu np. próba wymuszenia seksu analnego, mierzenie temperatury w odbycie, czopki, badanie ginekologiczne dziewczynek, rodowe historie homoseksualizmu.
- Nagłe zmiany kierunku (kot – ogon). Stres związany ze zmianą kierunku w życiu. Kot używa ogona do stabilizacji pozycji przy nagłej zmianie kierunku.
- Sytuacje, w których „dwie ręce to za mało” (małpa). Jest tyle pracy, że dwie ręce to za mało. Małpa wisi na drzewie zaczepiając się ogonem, obie ręce ma wolne.
- Brak stabilizacji lub stabilizacja przeszkadzająca w działaniu.
- Zdrada (kukułka). Rogacz. Ang. coccyx etymologicznie związane jest ze słowem kukułka a kukułka powiązana jest etymologicznie ze słowem ROGACZ (cuckold).
- Czuję się jak pasożyt w cudzym domu (kukułka). Jeśli jestem w cudzym gnieździe to muszę upodobnić się do pozostałych żeby mnie z tego gniazda nie wyrzucili.
- Muszę odgrywać jakąś rolę, żeby mnie akceptowano (kukułka). Mogą to być np. jakieś historie wojenne. Potrzeba ukrycia się przed wrogiem. Próba dostosowania się do otoczenia. Nie mogę pokazać kim jestem, muszę udawać kogoś innego bo zostanę odepchnięty, wyrzucony z tego gniazda
- Jeśli chcę przeżyć, nie mogę dać się rozpoznać (kukułka). Wspomnienie działania poza prawem, ruchu oporu, uciekinierów; aborcji lub prób aborcji.
- Czy mój ojciec jest moim biologicznym ojcem (kukułka – podrzucanie kukułczych jaj do obcych gniazd)?
Staw krzyżowo-guziczny (ogonowy)
Kość krzyżowa – odłożenie na bok, odsunięcie; kość guziczna – kierunek. Przy dolegliwościach dot. stawów zawsze patrzymy na symbolikę kości, które tworzą dany staw.
- Muszę odłożyć na bok swoją drogę, swój kierunek bo np. muszę poświęcić się wychowaniu dzieci.
- Poczucie bycia zepchniętym na bok w domu, w gnieździe.
- Oddaję swoje miejsce komuś innemu (pasożytowi).
- Poświęcam się, by uchronić się przed odrzuceniem.
- Padłem ofiarą oszusta.
- Ochrona odbytu.
Kość biodrowa
- „Nie czuję się gotowa na dziecko; noszę w sobie dziecko, ale nie chcę go; noszę dziecko, ale wolałabym, żeby miało innego ojca”.
- Kość nienazwanego (ojciec nie jest faktycznym ojcem dziecka; kobieta marzy o innym ojcu dla swego dziecka).
- Kość nieznanego/nieuznawanego – przypadki hańby.
- Poczucie unicestwienia.
Staw biodrowy
Na temat stawu biodrowego i konfliktów związanych z tym stawem a także na temat konfliktów, które mogą przyczynić się do powstania dysplazji stawów biodrowych u dzieci pisałam w artykule: https://zgodanatocojest.pl/konflikty-zwiazane-ze-stawem-biodrowym-w-ujeciu-psychobiologii-totalnej-biologii-dysplazja-stawow-biodrowych-u-dzieci/
Kość kulszowa
Guzy kulszowe – to na nich siedzimy. Jeżeli masz jakiekolwiek dolegliwości związane z tą okolicą to przyjrzyj się czy nie cierpisz z powodu zastoju w swoim życiu, ,,siedzenia na tyłku i nic nie robienia„. Zobacz czy nie masz poczucia winy z powodu tego, że coś powinieneś zrobić, a nie robisz, że tkwisz w jakiejś sytuacji, związku i chcesz z tego wyjść a nie wiesz jak i cierpisz z tego powodu.
Mam dosyć bierności; chcę w końcu się ruszyć i coś zrobić; chciałbym odejść, wyjechać, ale nie potrafię (osoby pozostające w związku: kto powstrzymuje Cię przed odejściem?).
Staw krzyżowo-biodrowy
Staw krzyżowo-biodrowy znajduje się pomiędzy kością krzyżową a kością biodrową. Osoby, które cierpią na schorzenia tego stawu mają problemy z chodzeniem i odwodzeniem nogi na bok.
- Jest to staw o bardzo niewielkiej ruchomości, aktywny tylko w czasie porodu. Może reagować na problemy związane z narodzinami (dosłownie i symbolicznie):
– Co lub kto nie pozwala mi się narodzić? Zrealizować swoje plany, pójść do przodu swoją drogą, wyfrunąć z gniazda.
- Kość krzyżowa – wyróżnienie, odsunięcie; kość biodrowa – nienazwane, hańba:
– Czuję się zepchnięty na bok, niezauważony, niedoceniony za to, kim jestem, zlekceważony. Nie czuję się doceniony za swoje poświęcenie (poświęcenie zawiera w sobie oczekiwanie wdzięczności np. w postawi docenienia).
– To haniebne, jak zostałem zepchnięty na bok.
- Kość krzyżowa – poświęcenie; kość biodrowa – nienazwane:
– Nikt nie zauważa, nie docenia mojego poświęcenia.
– Poświęcenie związane z dziećmi.
– Poświęcam się, by nie zawieść drugiej osoby i przekonać ją, że byłem dobrym wyborem.
– Desperacka próba zadowolenia ojca.
- Konflikt obniżenia wartości w kontekście seksualnym:
– Partner odmawia kontaktów seksualnych albo zmusza do nich.
– „Chcę się kochać, ale on/ona odmawia”, „Nie chcę się kochać, ale on/ona mnie zmusza”.
W kolejnym artykule – symbolika poszczególnych elementów układu ruchu cd.: kończyny dolne – kolano, kość i staw skokowy, stopy
Poprzedni artykuł przeczytasz tutaj: https://zgodanatocojest.pl/uklad-ruchu-cz-7-symbolika-i-konflikty-konczyny-gornej-dlon-i-nadgarstek
Jeżeli uważasz, że zamieszczane przeze mnie treści są ciekawe zostaw proszę komentarz, subskrybuj i poleć znajomym. Będę Ci ogromnie wdzięczna.
Zapraszam na konsultacje indywidualne Kontakt
Jeden Komentarz
Pingback: