Symbolika poszczególnych elementów układu ruchu cz. 10. Kręgosłup – dyskopatie, skrzywienia, rwa kulszowa.
Krążek międzykręgowy – dysk
Krążek międzykręgowy potocznie zwany dyskiem, jest strukturą występującą pomiędzy poszczególnymi kręgami w kręgosłupie. Dysk oraz kręg położony nad nim i pod nim tworzą segment ruchowy. Krążek zbudowany jest z pierścienia włóknistego składającego się z naprzemiennie, skośnie (pod kątem około 120stopni) ułożonych względem siebie włókien kolagenowych i jądra miażdżystego, które znajduje się w centralnej części krążka i jest bardzo dobrze uwodnione. Główną funkcją jądra miażdżystego jest amortyzacja obciążeń poprzez odpowiednie odkształcenie się podczas ruchu w segmencie. Podczas skłonu w przód jądro miażdżyste zwiększa swą objętość w tylnej części krążka napierając na pierścień włóknisty, natomiast podczas skrętów tułowia jądro napiera na tylno – boczne powierzchnie pierścienia. Dolne i górne powierzchnie obwodowe dysków tworzą haczyki zwane blaszkami granicznymi, które zakleszczają je między kręgami. Dodatkowo każdy krążek połączony jest z kręgiem wyższym i niższym za pomocą chrząstkozrostu, a boczne powierzchnie ograniczane są przez struktury kostne kręgów oraz więzadła. Dzięki tym połączeniom krążek nie ślizga się między dwoma kręgami.
Dyskopatia
Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego, czyli elastycznego elementu oddzielającego kolejne kręgi kręgosłupa. Krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem, zbudowany jest z jądra miażdżystego, który otoczony jest pierścieniem włóknistym. Wraz z dwoma sąsiadującymi kręgami tworzy segment ruchowy kręgosłupa. Dyski umożliwiają zginanie, prostowanie, ruchy boczne i obrotowe kręgosłupa, a jednocześnie amortyzują wstrząsy i zapobiegają ocieraniu się kręgów o siebie.
Dyskopatia to faza naprawcza konfliktu obniżenia wartości związanego symbolicznie z lokalizacją dysku.
Naturalne krzywizny kręgosłupa
Lordozy i kifozy to naturalne krzywizny kręgosłupa. Lordoza występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym, jest fizjologicznym wygięciem kręgosłupa ku przodowi, w stronę brzuszną. W niektórym przypadkach może dojść do ich spłycenia bądź pogłębienia. Najczęstsze wady postawy to pogłębienie lordozy w odcinku lędźwiowym oraz spłycenie lordozy szyjnej.
Kifoza
Kifoza to naturalne wygięcie kręgosłupa w kształt litery C, w stronę grzbietową. W zależności od lokalizacji występuje kifoza piersiowa i kifoza krzyżowa. Dzięki tym krzywiznom kręgosłupa człowiek może utrzymywać pionową postawę, nawet pod wpływem dużych obciążeń. Kifoza powstaje już w trakcie życia płodowego i obejmuje cały kręgosłup. Z czasem krzywizny ulegają przemianom i tworzą się zarówno kifozy, jak i lordozy.
Kifoza patologiczna
Kifoza patologiczna to ta, która powstała w niewłaściwym odcinku kręgosłupa (kifoza szyjna i kifoza lędźwiowa). To również kifoza fizjologiczna, która uległa spłyceniu bądź nadmiernemu odchyleniu. Prawidłowe odchylenie wynosi 20 do 40–45 stopni względem osi ciała. Poniżej tej wartości mamy do czynienia ze spłyceniem kifozy, z kolei wartości większe niż 45° świadczą o pogłębionej kifozie.
Konflikty:
- Wielkie obniżenie wartości związane z matką (kulimy się i wbijamy wzrok w ziemię). Matka symbolicznie związana jest z ziemią
- Zakaz poruszania się do przodu. -„Nie mogę iść ku swojemu szczęściu, ponieważ moja matka jest chora”.
Lordoza
Lordoza kręgosłupa to fizjologiczna krzywizna – wygięcie kręgosłupa ku przodowi, która występuje w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym kręgosłupa. Niekiedy jednak dochodzi do pogłębienia, spłycenia bądź zniesienia krzywizny lędźwiowej, co jest jedną z częściej występujących wad kręgosłupa.
Patologiczna lordoza
Lordoza lędźwiowa (hiperlordoza) to wada postawy, która polega na nadmiernym wyginaniu się kręgosłupa do przodu. Powoduje zaburzenia proporcji sylwetki, ale może też prowadzić do bólów kręgosłupa czy artretyzmu.
Prawidłowo kąt lordozy szyjnej zawiera się w przedziale od 20° do 40°, a lordozy lędźwiowej od 30° do 50°. Wszystkie sytuacje, gdy kąt jest mniejszy nazywa się zniesieniem lub spłyceniem lordozy, a gdy jest większy jej nasileniem.
Konflikty:
- Konflikt obniżenia wartości w związku z ojcem (patrzymy w górę, niebo). Ojciec symbolicznie związany jest z niebem.
Skolioza
- Należy zwrócić uwagę na to, w którym miejscu znajduje się skrzywienie: ciało przesuwa się w tę stronę, by uniknąć zranienia, dotyku, molestowania itp. Często związane jest z utratą bliźniaka w życiu płodowym.
– „Pozostanie w tym miejscu jest dla mnie zbyt niebezpieczne!”.
- Obniżenie wartości w stosunku do brata lub siostry.
- Obniżenie wartości spowodowane nieustannym porównywaniem siebie do innych: „Jestem gorszy od X, gorszy Z…”. -Kto zajął twoje miejsce? Kto był faworytem? Kto Cię zastąpił? Kto Cię wykopał z miejsca?
- „Jako dziecko byłem zmuszony” do wybierania pomiędzy mamą i tatą (nieustanna walka)”.
Kręgosłup szyjny – 7 kręgów
- Szyjny odcinek kręgosłupa wiąże się z komunikacją oraz z czujnością (jak peryskop w łodzi podwodnej); jego duża ruchomość umożliwia obserwację.
- Pomost między głową, a resztą ciała (konflikt między tym, co myślimy, a robimy).
- Wyraża podporządkowanie (ukłon, ugięcie szyi).
- Bycie zmuszonym do pochylenia głowy w geście wstydu, uległości.
- Niesprawiedliwość, poniżenie w kontekście szkolnym/naukowym, hierarchia…
- Obniżenie wartości w wymiarze moralnym lub intelektualnym (pragnienie spokoju i wolności).
Kręgosłup piersiowy – 12 kręgów
Chroni klatkę piersiową. Odgrywa rolę podpory, również dla naszego obrazu samych siebie. To najgrubszy, najcięższy i najmniej ruchomy odcinek kręgosłupa.
Konflikt: „Mogę liczyć tylko na siebie. Jeśli sam tego nie zrobię, nikt nigdy mi nie pomoże”.
Kręgosłup lędźwiowy – 5 kręgów
- Wspiera nas w wysiłkach. Jest powiązany z relacjami z innymi ludźmi, zwłaszcza w sensie „wspierania”, bycia podporą.
- Obecny jest tu także wydźwięk seksualności, ponieważ lędźwie uczestniczą w akcie seksualnym.
- Wszystkie kręgi lędźwiowe związane są z jelitem grubym, a więc ze znaczeniem przebaczenia.
- Konflikt związany z byciem podporą (rodziny, swojego życia).
- Problemy finansowe.
- Nadmierna obawa o dzieci.
- Konflikt obniżenia wartości związany z seksualnością. Konflikt programujący: „Nie czułem wsparcia mojej matki”.
Rwa kulszowa
Konflikty:
- Chciałbym tam pójść, ale nie mogę!/Muszę iść, ale nie chcę!
- Czuję, że moja tożsamość jest podważana.
- Konflikt braku wartości związany z seksualnością. „On chce dziś, a ja nie chcę!”/„Chcę tak bardzo dziś, lecz on nie chce!”
- Konflikt braku wartości związany z odczuciem „ Jestem podporą dla…”, Utkwiłem w tej sytuacji”.
W kolejnym artykule – symbolika poszczególnych elementów układu ruchu cd.
Poprzedni artykuł przeczytasz tutaj:https://zgodanatocojest.pl/symbolika-poszczegolnych-elementow-ukladu-ruchu-cz-9-konczyny-dolne-kolano-staw-skokowy-stopy/
Jeżeli uważasz, że zamieszczane przeze mnie treści są ciekawe zostaw proszę komentarz, subskrybuj i poleć znajomym. Będę Ci ogromnie wdzięczna.