Psychobiologia,  Rozwój duchowy

Symbolika poszczególnych elementów układu ruchu cz. 11. Siła czy bezsilność.

Mięśnie prążkowane – zależne od naszej woli – związane są z konfliktem bezsilności (włączając w to bycie niewystarczająco dobrym) związany z wysiłkiem fizycznym lub sportem w połączeniu ze znaczeniem konkretnej części ciała.

Mięśnie poprzecznie prążkowane przyczepione do kości powodują ich ruch i w ten sposób tworzą część czynną układu ruchu. Niektóre z nich położone są powierzchniowo, przyczepione do skóry, inne natomiast są zlokalizowane głęboko w ciele i przyczepione do kości. Obie grupy to mięśnie szkieletowe zbudowane z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej, zdolne do szybkich, silnych skurczów zależnych od woli człowieka.

Budowa mięśni szkieletowych

W typowym mięśniu szkieletowym wyróżniamy: brzusiec i ścięgno.

Brzusiec tworzy środkową część mięśnia, zbudowaną z kurczliwych włókien tkanki mięśniowej o czerwonym zabarwieniu, za które odpowiada obecny w nich białkowy barwnik – mioglobina, która magazynuje tlen.

Ścięgno utworzone jest z niekurczliwej, nierozciągliwej tkanki łącznej. Jest to przedłużenie mięśnia (w jednym lub kilku jego końcach), które stanowi jego miejsce przyczepu do kości. Ulegając naprężeniom podczas pracy mięśnia, przenosi jego siłę na odpowiednią część kośćca i sprawia, że kości się poruszają.

Brzusiec mięśnia może rozdzielać się na jednym ze swoich końców na dwie lub więcej części (są to tzw. głowy), połączone wspólnym ścięgnem. W ten sposób powstają mięśnie dwugłowetrójgłowe i czworogłowe.

Z reguły końce mięśni przyczepione są do dwóch kości. Przyczep bardziej stabilny, znajdujący się bliżej osi ciała, nosi nazwę przyczepu początkowego, a bardziej ruchomy, leżący w miejscu nieco oddalonym od płaszczyzny ciała, to przyczep końcowy.

Mięśnie to siła do działania, mięśnie to działanie. Mięśnie prążkowane wprawiają szkielet w ruch. Konflikty dotykające mięśni związane zatem będą z bezsilnością, brakiem siły do działania.

Rola mięśni z punktu widzenia psychobiologii

  • Mięśnie symbolizują umiejętność zaznaczenia swojego autorytetu oraz umiejętność stawiania oporu (skuteczne stawianie granic, umiejętność powiedzenia NIE). Pozwalają zamanifestować siłę charakteru i wyrazić zdolność sprzeciwienia się.
  • Mięśnie odpowiadają za ruch – również w znaczeniu wyrażania myśli (choroby „rzutu”).
  • Wyrzuty sumienia z powodu ruchu, który ma lub miał miejsce (coś się dzieje lub coś się wydarzyło). Mówimy o chorobach tzw. ,,rzutu” i ,,przed rzutu”.

O chorobach ,,przed rzutu” mówimy wtedy kiedy czynność jeszcze się nie dokonała np. boję się, że coś się stanie. W takiej sytuacji ciało może zablokować tę czynność np. na poziomie nerwów i nie przekaże bodźca do wykonania dla poszczególnych mięśni (stwardnienie rozsiane).

Ale w sytuacji kiedy czynność już jest w trakcie, już się dzieje to jedynie co ciało może zrobić to ,,zniszczyć wykonawcę czynności” – czyli mięśnie. I taka jest różnica pomiędzy stwardnieniem rozsianym, gdzie zablokowany zostaje bodziec przez nerw, a miopatią gdzie dochodzi do uszkodzenia narządu – wykonawcy, który wykonuje działanie.

  • Obniżenie wartości związane z własnymi staraniami.
  • Bezsilność, impotencja.
  • Brak właściwego podejścia do samego siebie, wyrzuty sumienia, żale z powodu ruchu, który ma lub miał miejsce.

Konflikty związane z mięśniami

  • Konflikt bezsilności (mięśnie poprzecznie prążkowane dostarczają siły).
  • Konflikt niskiego poczucia własnej wartości związany z brakiem możliwości ucieczki (nogi), odepchnięcia lub utrzymania (ramiona), uchwycenia, samoobrony, uderzenia (cały układ ruchu).
  • Konflikt związany ze staraniami, usiłowaniem dokonania czegoś, połączony z odczuciem bezsilności, braku mocy.

SBS mięśni (sensowny biologiczny program natury)- przebieg programu

Polecam artykuł dotyczący przebiegu specjalnego programu dot. mięśni, w którym omówiono poszczególne fazy od momentu uderzenia konfliktu aż do momentu powrotu do normotonii – link: https://5prawnatury.pl/wybrane-programy-natury/sbs-miesni/

Sympatykotonia – konflikt w fazie aktywnej

Obserwujemy:

  • porażenie, bezwład o różnym nasileniu, powodujący trudności w poruszaniu się.
  • Mrowienie, kłucie, sztywność, skurcze o różnej intensywności, drżenia tak jak w przypadku miopatii (dystrofii mięśniowej). Mięsień traci siłę.
  • Powstają owrzodzenia (ubytki tkanki), mięśnie ulegają degeneracji, zanikowi. Dochodzi do ubytków masy mięśniowej.

Wagotonia – faza naprawcza konfliktu

• Przerost mięśni.
• Zapalenie tkanki mięśniowej
• Skurcze o różnym nasileniu.

Ból mięśni

  • Cierpienie wynikające z pragnienia zmiany lub sprzeciwu (niskie poczucie własnej wartości, nieumiejętność dominacji, wydawania poleceń, niezdecydowanie, bezradne usiłowanie dokonania czegoś). ,,Nie mogę tego zrobić”. ,,Jestem bezsilny”.
  • Wyraża pragnienie zmiany lub oporu.
  • Nieudana próba sprzeciwu, oporu, odnosząca się do osoby z zewnątrz (pamiętajmy jednak, że głównym wydźwiękiem dla mięśni jest bezsilność).

Ból mięśnia biodrowo-lędźwiowego

W każdym przypadku bólu czy też innych objawów ,,chorobowych” przyglądamy się symbolice danego miejsca. Jeżeli zmiana dotyka mięśnia badamy jak ten mięsień przebiega, jaka jest jego funkcja, do jakich kości się przyczepia (patrzymy na symbolikę tych kości), jakie meridiany tam przebiegają.

  • Jestem zmuszony dążyć do niechcianego kontaktu” np.:
    -„Nie chcę tej ciąży”.
    -„Nie chcę jechać na wycieczkę z tymi ludźmi”.


Miopatie – definicja medyczna

Grupa chorób mięśni, w których włókna nie funkcjonują prawidłowo, czego objawem jest osłabienie mięśni. Główna przyczyna tych chorób znajduje się w mięśniach, nie zaś układzie nerwowym (neuropatia) lub innym układzie. Miopatie mogą objawiać się również sztywnością mięśni lub ich skurczem. Problem jest w mięśniu.

Miopatia – choroba ,,rzutu”

Choroba „rzutu” gdy ruch trwa lub już się zakończył. Celem stają się mięśnie (lub mięsień). „Należy zaprzestać wykonywania ruchu”, więc jeśli rozkaz dotarł już do mięśnia, który jest jedynie wykonawcą czynności, mamy do czynienia z miopatią. Jedynym sposobem, aby zatrzymać czynność, gdy impuls dotarł już do mięśnia, jest jego zniszczenie.

Przykład programowania miopatii

Dziecko zostało poczęte, by zatrzymać partnera w domu (np. mężczyzna podjął działania, żeby odejść; dużo wyjeżdża w delegacje…). Kobieta myśli ,,zajdę w ciążę to go zatrzymam”.

Fibromialgia – definicja medyczna

Fibromialgia to przewlekła niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich. Najbardziej dokuczliwym i trudnym do zwalczenia objawem fibromialgii jest ból. Może on obejmować fragment lub całe ciało.

Konflikty programujące fibromialgię

  • Brak komunikacji między ojcem i matką. Nerwy symbolizują ojca, mięśnie symbolizują matkę (iskrzy na łączach).
  • Brak komunikacji między moja żeńska i męską stroną.
  • Mięśnie związane są z konfliktem działania i bezsilności, nerwy – z lękliwym oczekiwaniem (z sytuacją konfliktową w synapsie).

Kręcz szyi, sztywność karku

  • Konflikt „Chcę odwrócić głowę, ale nie pozwala na to moje sumienie” (często przyjmujący wydźwięk intelektualnego obniżenia wartości).
  • „Nie mogę patrzeć w dwóch kierunkach jednocześnie”.
  • „Jestem zmuszany do patrzenia przed siebie, choć chciałbym się obrócić i spojrzeć za siebie”.
  • Wrócić do starego czy iść do przodu?
  • Frustracja dotycząca ruchu, kierunku.
    -„Pragnę odwrócić głowę, aby zobaczyć kogoś, lecz moje sumienie mi tego zabrania” – frustracja.
    -„Jednocześnie chcę patrzeć i nie” (poczucie, że powstrzymuje nas sumienie/ nieśmiałość/ wstyd)”.
    -„Nie mogę patrzeć jednocześnie w dwóch kierunkach”.

Kurcz łydki – konflikt

  • „Chcę coś zrobić, ale nie mogę (na przykład odejść z pracy)”.

W kolejnym artykule – symbolika poszczególnych elementów układu ruchu cd.

Poprzedni artykuł przeczytasz tutaj: https://zgodanatocojest.pl/symbolika-poszczegolnych-elementow-ukladu-ruchu-cz-10-kregoslup-dyskopatie-skrzywienia-rwa-kulszowa/

Jeżeli uważasz, że zamieszczane przeze mnie treści są ciekawe zostaw proszę komentarz, subskrybuj i poleć znajomym. Będę Ci ogromnie wdzięczna.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: