Psychobiologia

Choroby tarczycy

Trochę informacji o tarczycy

Tarczyca to mały, ale niezwykle ważny gruczoł dla naszego organizmu. Za jej pracę odpowiada przede wszystkim podwzgórze, ale również przysadka mózgowa. Wydzielane przez tarczycę hormony regulują pracę niemal wszystkich komórek. Dlatego tak ważne jest, by wykonywała swoją pracę sprawnie i bez zakłóceń.

Rola tarczycy w organizmie

Rolą tarczycy w organizmie jest wydzielanie hormonów – trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) oraz kalcytoiny.

Jeżeli chodzi o tyreotropinę (TSH) to chociaż ma bezpośredni związek z funkcjonowaniem tarczycy, za jego wydzielanie odpowiedzialna jest przysadka mózgowa.

Funkcją TSH jest stymulowanie komórek tarczycy do produkcji i wydzielania T3 i T4. Działanie to polega na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego – wzrost poziomu TSH w organizmie pobudza tarczycę do pracy, a wzrost poziomu hormonów tarczycy w organizmie obniża poziom TSH.

Produkowane przez tarczycę hormony regulują wiele procesów w organizmie. Tyroksyna (T4) bierze udział w różnych przemianach metabolicznych – wchłanianie białek, metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Ma także wpływ na prawidłową pracę gruczołów płciowych oraz układu sercowo-naczyniowego. Jej najważniejszym zadaniem jest branie udziału w przemianie trójjodotyroniny (T3). Ta zaś ma ogromny wpływ na pracę układu nerwowego oraz rozwój organizmu i procesy wzrostu.

Hormon tarczycy – kalcytonina reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu, a tym samym – pośrednio – wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego.

Ogólne konflikty związane z chorobami tarczycy i ogólne hasła

  1. Konflikt związany z czasem – za mało czasu lub jestem zbyt wolny (więcej na ten temat przy nadczynności i niedoczynności tarczycy).

2. Konflikt związany z rytmem – czy żyjesz zgodnie ze swoim rytmem np.:

  • jesteś tzw. sową i lubisz sobie posiedzieć do późna w nocy ale twoja praca wiąże się z rannym wstawaniem , a ty tego nienawidzisz,
  • masz jakieś pragnienia, pasje, marzenia bardzo pragniesz coś robić ale nie masz na to czasu. W twoim wypełnionym po brzegi harmonogramie nie ma na to miejsca, żyjesz wg planu,
  • przy jakim wydarzeniu w twoim życiu ważny był jakiś rytm – szum morza, stukanie, pukanie.
  1. Konflikt związany z niesprawiedliwością.
  2. Tarcza ochronna – hasło ważne przy niesprawiedliwym ataku.
  3. Strach przed uduszeniem – gaz, sznur na szyi, pętla na szyi (także ta przysłowiowa, symboliczna).
  4. P/C (okres projekt/cel) – czy rodzice oczekiwali dziecka innej płci.
  5. Tarczyca jest organem regulującym temperaturę – warto przyjrzeć się czy nie było sytuacji stresujących związanych z niską lub zbyt wysoką temperaturą.

Pytania pomocnicze w odnalezieniu przyczyny chorób tarczycy

  • Dlaczego tak dużą wagę przywiązuję do działania?
  • Dlaczego chcę zaskarbić sobie miłość innych, zamiast dać ją sobie?
  • Dlaczego wszystko chcę zrobić szybko i najlepiej?
  • Dlaczego zawsze chcę robić coś dla innych, a niewiele robię dla siebie?
  • Gruczoł tarczycy odpowiedzialny jest za rozwój duchowy człowieka.
  • Nadczynność mówi ci, abyś odnalazł umiarkowanie, to chroniczny stan gotowości do walki.
  • Czy mogę przestać stwarzać pozory odwagi i pozwolić na słabości?
  • Dojrzewaj duchowo, a zrozumiesz, po co pojawiłeś się na ziemi..
  • Komu mam najpierw przebaczyć?
  • Czego mam się jeszcze nauczyć?
  • Czy mogę przestać być tak wymagający i pozwolić sobie na powolność?

Żródło:https://totalnabiologia.net/index.php?topic=491.0

Niedoczynność tarczycy

W przypadku niedoczynności tarczycy, gruczoł produkuje zbyt mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Chorzy mają kłopoty ze snem i szybko się męczą, pojawiają się problemy z suchą skórą i osłabionymi włosami, mogą skarżyć się na bóle stawów i mięśni, u wielu osób następuje obrzęk twarzy, przyrost masy ciała, zaparcia, problemy z pamięcią, zwiększona wrażliwość na zimno. Dodatkowo u kobiet mogą pojawić się zaburzenia cyklu miesiączkowego. Tarczyca zostaje uszkodzona przez konflikt trwający zbyt długo.

Hasła związane z niedoczynnością tarczycy:

  1. Czas biegnie za szybko. Muszę zwolnić w obliczu zagrożenia lub ważne jest spowolnienie czasu – za szybko coś zrobiłem i doszło do nieszczęścia, czas biegnie nieubłaganie, zegar biologiczny tyka itp.
  2. Muszę działać szybko ale nie daję rady. To mnie przytłacza.
  3. Za szybko coś zrobiłem i doszło do nieszczęścia.
  4. Historia śmierci z powodu wysokiej temperatury – wysoka temperatura to zagrożenie (osobom z niedoczynnością jest zimno).
  5. Historie wcześniactwa w rodzinie – ktoś za szybko się urodził i wystąpiły w związku z tym jakieś komplikacje. Szybko=zagrożenie.
  6. Nieprzyjemne zaskoczenie.
  7. Kto odwlekał poinformowanie o ciąży.

Nadczynność tarczycy

W nadczynności tarczycy gruczoł produkuje zbyt dużo hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu z powodu własnych zaburzeń lub nadprodukcji hormonu TSH, wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Choroba objawia się zwiększoną nerwowością, zaburzeniami trawienia, dusznościami oraz kołataniem serca, nadmierną potliwością i wrażliwością na ciepło, trudnościami w zasypianiu, a także zmianami skórnymi i pogarszającą się kondycją włosów i paznokci, niewyjaśnioną utratą masy ciała, rzadszymi miesiączkami, wytrzeszczem oczu, drżącymi dłońmi. Konflikt związany z działaniem szybko, szybciej i jeszcze szybciej.

Hasła związane z nadczynnością tarczycy:

  1. Jestem w sytuacji zagrożenia, żeby się z niej wydostać muszę działać szybko, szybko podejmować decyzje.
  2. Ciągle spieszę się, żeby coś zrobić. Muszę być szybszy – jest tyle rzeczy do zrobienia, muszę być bardziej wydajny, efektywniejszy.
  3. Konflikt bycia zbyt powolnym, aby zdobyć i strawić niezbędny kęs.

Choroba Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Basedowa ma podłoże autoimmunologiczne i jest przyczyną nadczynności tarczycy. W trakcie choroby tarczyca ulega powiększeniu. Osoba chora często jest nerwowa i przemęczona, odczuwa kołatania serca, czasem również tachykardię oraz podwyższone tętno i drżenie mięśni. Typowy jest także wytrzeszcz oczu, spadek wagi oraz nadmierna potliwość i nietolerancja ciepła.


Przy chorobie Gravesa-Basedowa rozpatrujemy wszystkie konflikty związane z nadczynnością tarczycy opisane powyżej oraz konflikty związane z chorobami autoimmunologicznymi.

Jeżeli mówimy o chorobach autoimmunologicznych to mamy tu do czynienia z jakimś warunkiem, najczęściej w okresie P/C (projekt /cel). ,,Część mnie, związana z tym warunkiem musi zniknąć, żebym mógł być kochany i akceptowany przez rodzica, które postawiło warunek”. Warunek może dotyczyć dziecka ale może też być związany ze stresem, któregoś z rodziców.

Przykładowe sytuacje:

  • ojciec nie jest zadowolony z ciąży i mówi do żony np. ,,jeżeli już masz urodzić to niech to chociaż będzie chłopiec”, ,,jak chcesz tego dziecka to będziesz musiała sama się nim zajmować”,
  • urodzę to dziecko jak mi obiecasz, że …..,
  • jak nie zerwiesz z kochanką to nie będziesz mógł widywać się z dzieckiem,
  • jak podniesiesz na mnie rękę to odejdę,
  • żeby zasłużyć na moją miłość/ zaufanie/akceptację musisz….

Słowo ,,grave” oznacza nagrobek. Poszukajmy zatem historii związanych z nagrobkami:

  • Kto zmarł za wcześnie?
  • Kto nie zareagował na czas by uchronić bliską osobę przed śmiercią?
  • Kto był pochowany nie tam gdzie trzeba?
  • Kogo zmarłego nie możesz odżałować?

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto także ma podłoże autoimmunologiczne i wiąże się z przewlekłym zapaleniem tarczycy. Hashimoto często przyczynia się do rozwoju niedoczynności tarczycy. W stadium zaawansowanym może dojść do całkowitego zniszczenia organu. Objawy towarzyszące chorobie to: ciągłe uczucie zmęczenia i senność, depresja, bóle mięśni i stawów, problemy z koncentracją, nagły przyrost masy ciała, suchość skóry, wypadanie włosów.

W tym przypadku rozpatrujemy wszystkie konflikty związane z niedoczynnością tarczycy oraz konflikty związane z chorobami autoimmunologicznymi opisane powyżej.

Ważne pytanie przy Hashimoto – ,,Czy chciałbyś cofnąć czas”?

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: