Depresja w ujęciu psychobiologii
,,W depresji mózg staje się celem sam dla siebie”
Gilbert Renaud
Przyczyny depresji
W przypadku depresji mózg zamiast zapisywać konflikty w narządach, sam siebie traktuje jako cel.
Depresja jest sposobem na przetrwanie. Na przetrwanie w rzeczywistość, która nie jest zgodna z naszymi oczekiwaniami.
Wynika to z tego, że przypisaliśmy przyczynę naszego nieszczęścia czynnikom zewnętrznym. Przypisaliśmy komuś lub czemuś zewnętrznemu niezwykłą wartość. Umieściliśmy źródło naszego szczęścia poza sobą i kiedy rzeczy nie dzieją się tak jak byśmy tego oczekiwaliśmy, kiedy nie możemy dostać tego co chcielibyśmy mieć, popadamy w depresję.
Tak naprawdę depresja dotyka w życiu każdego z nas. Może przejawiać się w łagodnej formie – żalu lub w postaci poważnej – rozpaczy. Ważnym jest, żeby nie zatracić się i nie zanurzyć się w formie głębokiej rozpaczy bo wtedy zamykamy się na życie, żyjemy w przeszłości i nie mamy wizji przyszłości.
Depresja w psychobiologii
Może być wynikiem konfliktów:
- konfliktów konstelacji stref płci/posiadania. Zaburzenia nastroju i zaburzenia psychiczne pojawiają się w aktywnej fazie konfliktu i w epileptokryzysie. Konstelacja może przebiegać bez klinicznych objawów depresji. Może objawiać się tylko obniżeniem nastroju.
- konfliktów terytorialnych połączonych z patem hormonalnym – wariant bez konstelacji.
Pat hormonalny
Nasze reakcje mają zwykle charakter męski (walka) lub kobiecy (ucieczka).
Kiedy przeżywamy konflikty terytorialne i przeżywamy je w klimacie poczucia winy i spadku poczucia wartości dochodzi do pata hormonalnego, w którym człowiek nie ma siły ani na walkę ani na ucieczkę. Ma ochotę gdzieś się ukryć. ,,Nie będę podejmować decyzji”. ,,Nie będę nic robić”. ,,Bierność ratuje mi życie”.
Konflikty terytorialne stref płci/posiadania:
- zagrożenie utratą terytorium
- strach na terytorium
- utrata terytorium
- frustracja związana z przynależnością seksualną
- niezrozumienie, złość, uraza, kłótnie, niezgoda, krytyka na terytorium
- znakowanie granic terytorium
- tożsamość (kim jestem) w obrębie terytorium
Terytoria przed narodzinami
- 1-3 miesiąc ciąży. W tym czasie kodowane są podstawy naszego życia. Prawa do życia. Programowane są warunki w jakich mamy prawo żyć np. czy mamy prawo być pełnoprawnymi członkami rodziny, czy tez przeciwnie nikt nie będzie nas zauważać, będziemy dla otoczenia ,,przezroczyści”.
- 4-9 miesiąc ciąży. Wszystko co dzieje się w tym okresie, wszystkie okoliczności wpływają na konstruowanie różnych aspektów naszego życia np. to czy mam prawo cieszyć się z życia.
Co obserwujemy w depresji?
- Letarg, cierpienie,brak poczucia sensu w życiu
- brak wizji przyszłości
- zablokowanie w przeszłości
- frustracja i spadek poczucia własnej wartości, poczucie winy
W przypadku depresji możemy poszukać w historii rodowej osób, które zmarły na zawał serca (konflikt utraty terytorium przezywany w trybie walki).
W przyszłych pokoleniach pamięć tego wydarzenia może pojawić się jako skłonność do depresji, która ma uchronić przed śmiercią w wyniku walki. Sens biologiczny ,,depresja chroni przed walką więc przetrwam”.
Profilaktyka depresji
W profilaktyce depresji ważne jest uwalnianie pragnień związanych z lekiem i kontrolowaniem rzeczywistości. Zrób listę swoich obaw, lęków i niepokojów. Jakie pragnienia są z nimi związane? Czemu przypisujesz dużą wartość w swoim życiu?
Jeden Komentarz
Pingback: