Choroby wieku dziecięcego – odra.
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednej z chorób zakaźnych wieku dziecięcego – odrze. Podobnie jak przy śwince patrzymy na chorobę zarówno od strony medycznej jak i od strony totalnej biologii.
Odra z punktu widzenia medycyny akademickiej.
Odra jest chorobą zakaźną, która występuje zazwyczaj w okresie dziecięcym. Wywołuje ją wirus odry (paramyxowirus). Do zakażenia odrą dochodzi drogą kropelkową, czyli przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Charakterystycznymi objawami odry są gorączka, wysypka oraz światłowstręt.
Odra – przebieg i objawy.
W przebiegu odry wyróżnia się trzy okresy:
- nieżytowy,
- wysypkowy
- zdrowienia.
Okres nieżytowy trwa około 4 dni i objawia się wysoką gorączką (powyżej 39 °C), suchym kaszlem, bólem gardła, katarem, zapaleniem spojówek i światłowstrętem.
Po okresie nieżytowym pojawiają się białe plamki otoczone czerwoną obwódką, na błonie śluzowej policzków, na wysokości dolnych zębów trzonowych (tzw. plamki Koplika). Zanikają one po pojawieniu się wysypki na skórze.
Okres wysypkowy: zaczyna się po około 2 tygodniach od zakażenia wirusem odry. Razem z wysypką pojawia się wysoka gorączka sięgająca często 40 st. C oraz ogólne pogorszenie stanu dziecka. Niekiedy może pojawić się duszność, sinica, przyspieszenie tętna oraz charakterystyczna wyraźna senność i apatia (dziecko „przesypia” odrę). Wysypka najpierw obejmuje twarz oraz okolicę za uszami, a następnie lokalizuje się na skórze szyi, górnej części klatki piersiowej i pleców, aż w końcu obejmuje cały tułów i kończyny.
Charakter wysypki stopniowo się zmienia. Na początku są to nieliczne, rozsiane, niewielkie, plamki koloru ciemnoróżowego, których w ciągu doby jest coraz więcej, stają się coraz bardziej wypukłe, przypominając grudki. Wraz z rozwojem odry grudki stają się coraz większe przez co zlewają się ze sobą; mogą obejmować niemal całą skórę, pozostawiając tylko w niektórych miejscach białe pasma (tzw. skóra lamparcia). Wysypka niknie w takiej kolejności, w jakiej się pojawiła.
W okresie zdrowienia dochodzi do stopniowego spadku gorączki oraz ustępowania wysypki, ustępują również objawy zapalenia górnych dróg oddechowych. Przez około 14 dni mogą utrzymywać się na skórze przebarwienia po wysypce oraz złuszczanie się naskórka.
Większość pacjentów, którzy przechorowali odrę, uzyskuje odporność na całe życie na wywołujący ją patogen.
Odra – leczenie.
Leczenie odry ma charakter objawowy. Dużą rolę odgrywa łagodzenie występujących objawów. Dziecko powinno przede wszystkim przyjmować dużą ilość płynów i dużo odpoczywać. Jeśli u pojawiła się wysoka gorączka można podać preparat przeciwgorączkowy. Ważne, aby lek nie zawierał aspiryny, ponieważ w przypadku choroby wirusowej może to doprowadzić do zespołu Reye’a. Oprócz tego konieczne jest dbanie o częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa na co dzień dziecko (powietrze powinno być nawilżane, aby nie doszło do dodatkowego podrażniania błon śluzowych).
Dieta powinna zawierać produkty łatwe do przełknięcia i łatwostrawne.
Odra – zapobieganie. Szczepienie.
Medycyna tradycyjna jako główny czynnik zapobiegający chorobom zakaźnym, w tym odry upatruje w szczepieniach ochronnych. Szczepionka przeciwko odrze jest jednocześnie elementem szczepionki MMR przeciwko: różyczce, śwince i odrze lub MMRV przeciwko odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej. Najczęściej grupą odbiorców są dzieci w wieku od 12 do 15 miesięcy.
Ospa z punktu widzenia Totalnej Biologii/Recall Healing
Choroby zakaźne – ogólnie.
Głównym konfliktem leżącym u podłoża chorób zakaźnych jest rozdzielenie (rozłąka), powodujące w fazie aktywnej mikrouszkodzenia naskórka (ektoderma), które następnie w fazie zdrowienia są naprawiane/wypełniane w obecności wirusów.
Choroby zakaźne pozwalają znaleźć odpowiedź na pytania:
- Z jakim wyzwaniem muszę się zmierzyć w tym momencie swojego życia?
- Co muszę zmienić?
- Czy mój pogląd na życie jest właściwy, czy błędny?
- Co jest w moim życiu coś co odrzucam ?
- Czy opieram się zmianie/przystosowaniu?
Odra.
Jeżeli chodzi o konflikty biologiczne to nie ma czegoś takiego jak zespół objawów. Każdy pojawiający się, w przebiegu tzw. choroby objaw rozpatrujemy osobno ponieważ za każdym z nich kryje się inny konflikt.
Podczas przebiegu odry pojawiają się zmiany, które dotyczą nosa (katar), naskórka (wysypka na skórze i błonie śluzowej policzków) oraz górnych dróg oddechowych (kaszel). Czasami pojawia się zapalenie spojówek i światłowstręt.
Jest to połączenie czterech elementów: oddzielenia wpływającego na skórę, jamę ustną i nosową oraz obecności wirusa. Wysypka pojawia się po ustaniu, zakończeniu aktywności konfliktu biologicznego.
- Jama ustna: „Chcę coś wypluć (słowa)”,,Chcę się czegoś pozbyć”. Czego nie tolerujesz, nie akceptujesz, odrzucasz w swoim życiu?
- Nos reaguje na konflikt: „Coś cuchnie”, Coś obrzydliwie śmierdzi” + lęk, przewidywanie zagrożenia. ,,Czuję pismo nosem”. ,,Spodziewam się, że coś się wydarzy, coś wisi w powietrzu”.
Coś, czego nie możemy złapać, zatrzymać, + brzydki zapach + delikatny wydźwięk zaskoczenia (cała sytuacja jest dla nas zaskoczeniem).
Bardzo częstym zjawiskiem wśród rodziców posyłających dzieci do żłobka, przedszkola czy szkoły jest lęk przed zachorowaniem, ,,żeby tylko moje dziecko niczego nie przyniosło z przedszkola, żeby niczym się nie zaraziło” (obiegowa opinia – dzieci w przedszkolu chorują).
Lęk przed chorobą jest jednym z mechanizmów zapadania na choroby. Dlaczego? Mózg ma na to swoje rozwiązanie. Skoro się czegoś boisz to musisz tego doświadczyć, żebyś przestał się bać. Jak to przeżyjesz nie będziesz już miał powodu żeby się dalej bać.
- Skóra reaguje na konflikt: oddzielenie, rozłąka, dotyk.
Dziecko zostawione w żłobku czy przedszkolu może bardzo tęsknić za swoja mamą. Spragnione jest jej dotyku, bliskości, czułości. Chciałoby się do niej przytulić. Nie czuje się tam bezpieczne. Czuje się niepewnie, a czasami odczuwa wręcz zagrożenie.
Ale może być też taka sytuacja, że dziecko przeżywa własny konflikt bo np. rodzice się rozwodzą albo kolega mówi ,,nie chcę się już z tobą bawić, nie jesteś już moim ulubionym kolegą, wolę bawić się z Jaśkiem”.
- Oczy/zapalenie spojówek – konflikt wstrząsu o zabarwieniu wzrokowym ale połączony z oddzieleniem/zniknięciem z pola widzenia (na chwilę się odwróciłem i w tym czasie mama zniknęła). Zapalenie spojówek pojawia się w fazie naprawczej np. kiedy pojawi się mama.
- Obecność wirusa, pozwala na optymalną odbudowę powstałych w fazie aktywnej konfliktu mikrouszkodzeń naskórka. Wirusy pojawiają się w fazie zdrowienia.
Po raz kolejny widzimy, że choroba pojawia się w odpowiedzi na przeżyty przez nas stres. Nie jest naszym wrogiem, a przyjacielem, który pokazuje, poprzez ciało, z czym aktualnie przyszło nam się mierzyć. Jeżeli zrozumiemy mechanizmy powstawania chorób i pojawiających się objawów, poznamy fazy w jakich przebiegają poszczególne specjalne programy natury (choroby) to przestaniemy się bać i wpadać w panikę słysząc diagnozę ponieważ objawy najczęściej pojawiają się już w fazie zdrowienia.
Wszystkim rodzicom polecam film ,,Jak pracować z dziećmi totalną biologią?” – dr n.med. Marzanna Radziszewska-Konopka: https://www.youtube.com/watch?v=OvdeZ1bzdTQ
Jeżeli borykasz się z jakąś ,,chorobą”, problemem w swoim życiu i nie wiesz jak sobie z nią poradzić zapraszam na konsultacje indywidualne Kontakt.
W kolejnym odcinku: ospa – przebieg, objawy, konflikty.